Tréner Straka zhodnotil sezónu v týždenníku MY

Ľuborča pokropená živou vodou

ĽUBORČA. Šesť zápasov, jeden bod na konte a päť mínusových v tabuľke pravdy. Taká bola bilancia Ľuborče v úvode novej sezóny. Vraví sa, že druhý rok vo vyššej súťaži býva najťažší, čo sa z úvodu ročníka aj potvrdilo. Viacerí nad hráčmi lámali palicu a videli ich už v okresnej lige. Výmena trénera však urobila svoje. Na post hlavného trénera nastúpil Pavol Straka starší a v nasledujúcich deviatich zápasoch do konca jesene stratili body iba dvakrát (jediná prehra s lídrom v Beluši 0:2).

V akom stave ste našli Ľuborču po vašom príchode?

Vo veľmi zlom. Mužstvo sa nachádzalo na dne s jedným bodom a skóre osem ku osemnástim. Ihneď po príchode som musel v kabíne zaviesť prísnu disciplínu, pretože si každý robil to, čo chcel. Potrebovali sme zlepšiť dôslednosť v defenzíve a variabilitu v ofenzíve. Chlapci moju filozofiu pochopili a zladili sme sa, čo sa prejavilo na výkonoch a v prvom rade výsledkoch.

Pre trénera milujúceho výzvy to bola ďalšia možnosť ukázať svoje schopnosti?

- Počas sezóny mi zavolal kamarát z Ľuborče s ponukou viesť Vláru. Pôvodne som tejto myšlienke nebol naklonený. V Dolnej Súči mám na starosti tri žiacke tímy a robím aj predsedu klubu, no napokon som neodolal. Mám dlhoročné skúsenosti s vyťahovaním mužstiev z náročných situácii. Gro práce však zostalo na hráčoch, mohol som im iba ukázať cestu akou sa majú uberať. S chlapcami som veľmi spokojní, natrafil som na veľmi rozumné mužstvo.

Ktorý zápas alebo zápasy vám utkveli v pamäti?

- Všetky zápasy boli pre nás výnimočné. Ani raz sme nenastúpili vo víťaznej zostave. Vždy niekto z kádra chýbal, iba štyria hráči odohrali všetkých deväť zápasov počas ktorých som Ľuborču viedol. Najhorší zápas sme odohrali v Kamenci pod Vtáčnikom, kde sme aj napriek katastrofálnemu výkonu vyhrali a najlepší doma proti štvrtým Veľkým Uherciam. Zaujímavý zápas sme odohrali aj doma s tretím Prečínom. Hostia k nám prišli ako majstri sveta a postavil som vyložene ofenzívnu zostavu. Po prvom polčase sme viedli o dva góly, v druhom sme sa viacej stiahli a hostia sa už nechytili.

Pokračujete v Ľuborči aj naďalej?

- Ponuky mám z Moravy, ale s najväčšou pravdepodobnosťou budem pokračovať v Ľuborči. Mám veľa povinností pri dolnosúčanskej mládeži a nestíhal by som zároveň aj docestovať do moravského klubu.

Po jeseni ste na siedmom mieste. Aké reálne umiestnenie pre Vláru vidíte po jarnej časti?

- Keď sa na to pozriem reálne, tak piate miesto. Beluša je v súťaži viac ako suverénna. Veľmi dobré mužstvá majú aj Prečín, Handlová a Veľké Uherce. Samozrejme, dôležité bude, aby sa káder počas zimnej prestávky nerozpadol. Posilňovať pravdepodobne nebudeme, nie sú na to dostatočné financie.

MARTIN JURČO